Thanksgiving – gdzieś między Halloween i Christmas
Halloween, Thanksgiving i Christmas to triada wydarzeń końca roku, które z tradycyjnego (i komercyjnego) punktu widzenia nadają bieg wydarzeń w końcówce roku. Zwłaszcza w USA.
O Halloween już było. O Christmas będzie w okolicy Christmas. No to dzisiaj na warsztat trafia Thanksgiving.
Thanksgiving, czyli Święto Dziękczynienia
Święto Dziękczynienia to dzień wdzięczności. Wdzięczności, którą w surowych warunkach Nowego Świata wcześni amerykańscy koloniści odczuwali za pomoc Indian i obfite zbiory. Wdzięczność, którą postanowili uczcić specjalnym wydarzeniem po raz pierwszy w 1621 roku.
Potem prezydenci Washington i Lincoln swoimi proklamacjami ustanowili Święto Dziękczynienia świętem narodowym.
Thanksgiving jest obchodzony w różnych krajach w różnych dniach. Na przykład, w Kanadzie jest to drugi poniedziałek października. W USA z kolei, Thanksgiving przypada w czwarty czwartek listopada.
Ale nie było tak od początku. Pierwotnie w USA był to ostatni czwartek listopada. Prezydent Roosevelt w 1939 roku zmienił datę na obecną. Celem tego manewru było wsparcie gospodarki poprzez dołożenie dodatkowych dni do bożonarodzeniowego sezonu zakupowego, który tradycyjnie rozpoczyna się w Czarny Piątek (Black Friday), czyli piątek po Święcie Dziękczynienia.
Dziękujemy, prezydencie Roosevelt 😉
Thanksgiving i jego tradycje
Thanksgiving to jedno ze „świętych” świąt amerykańskich, gdy spotkanie z rodziną jest priorytetowe. To właśnie czas, gdy można okazać wdzięczność za to wszystko, co od rodziny otrzymujemy i kim, dzięki rodzinie, jesteśmy.
To oznacza, że okres Thanksgiving jest bardzo intensywny z punktu widzenia podróży. Zatłoczone drogi i lotniska oraz wysokie ceny w sumie powinny zniechęcać do podróży, ale tradycja to tradycja.
Kolejny zwyczaj to mecze futbolu amerykańskiego w Dzień Dziękczynienia. Ciągnie się to od XIX wieku, gdy Dzień Dziękczynienia, jako dzień wolny od pracy, sprzyjał temu, by wybrać się na mecz.
Będąc w Nowym Jorku możesz wybrać się na Macy’s Thanksgiving Day Parade. Jeśli widzisz zdjęcia lub filmy z olbrzymimi balonami latającymi nad ulicami Manhattanu, to właśnie tak wygląda ta parada organizowania corocznie od 1924 roku przez sieć domów towarowych Macy’s.
Na koniec (choć lista nie jest oczywiście kompletna) trzeba wspomnieć o najbardziej rozpoznawalnym symbolu Dnia Dziękczynienia. Tak, jak Halloween ma swoją dynię, tak Thanksgiving ma swojego indyka, który, pieczony, jest głównym daniem wspólnego, rodzinnego obiadu.
Thanksgiving: słownictwo i wyrażenia
Przechodząc do praktycznej, językowej części tego wpisu, oto kilka słów i wyrażeń, które w czasie Thanksgiving dominują umysły i języki.
Turkey
turkeyTurkey to indyk. Amerykańscy koloniści poznali indyki dopiero w Nowym Świecie. I prawdopodobnie to ten ptak w dużej mierze „pomógł” im przetrwać trudne początkowe lata osadnictwa. Nic dziwnego, że stał się symbolem tego święta.
Roasted turkey
roasted turkeyPieczony indyk to najważniejszy i najbardziej charakterystyczny element tradycyjnego, rodzinnego obiadu w Dzień Dziękczynienia.
Turkey pardoning
turkey pardoningKażdego roku prezydent USA otrzymuje w prezencie indyka na Dzień Dziękczynienia i każdego roku (oficjalnie i na stałe od 1989 roku) go ułaskawia (pardon). Jeśli interesuje Cię, co się z tymi indykami dzieje, to trafiają one w różne miejsca, ale faktycznie nie trafiają na obiadowy stół.
Stuffing
stuffingStuffing to farsz, nadzienie. To wszystko, co wkłada się, na przykład, do środka indyka, aby po upieczeniu smakował lepiej.
Czasownik nadziewać, faszerować to stuff. I stąd bierze się wyrażenie I’m stuffed, którego możesz użyć, gdy w trakcie rodzinnego obiadu najesz się „bardziej niż do syta” 😉
I’m stuffed.Mashed potatoes
mashed potatoesTłuczone ziemniaki to jeden z obowiązkowych dodatków, które podaje się z indykiem na obiedzie Thanksgiving.
Cranberry sauce
cranberry sauceŻaden indyk nie smakuje tak, jak ten jedzony z sosem żurawinowym.
Pumpkin pie
pumpkin piePumpkin pie, czyli ciasto dyniowe to tradycyjny deser podawany w Święto Dziękczynienia. Zawsze zastanawiałem się, czy pumpkin pie robi się z tych dyń, które zostają po Halloween…
Family gathering
family gatheringSpotkanie rodzinne, czyli jedna z tradycji i jeden z symboli Thanksgiving. Gather to zebrać (się) razem.
Gratitude
gratitudeGratitude to wdzięczność. A co się robi z wdzięcznością. Po polsku wdzięczność się okazuje. Po angielsku wdzięczność się wyraża.
Express gratitude
espress gratitudeGrateful to z kolei przymiotnik wdzięczny/a. Wdzięczny/a za coś. To za co Ty jesteś wdzięczny/a?
What are you grateful for?Blessing
blessingBlessing to błogosławieństwo, czyli coś bardzo dobrego, co Cię spotkało. Słowo pochodzi o czasownika bless (błogosławić). Jak w wyrażeniach: God bless America. God bless you.
Popularnym wyrażeniem jest także count your blessings, czyli bądź wdzięczny/a za to, co masz.
Give thanks
give thanksCzyli dziękować, przekazywać podziękowania. Od tego właśnie wyrażenia wzięła się nazwa tego specjalnego dnia, Thanksgiving.
Thanksgiving
ThanksgivingThanksgiving nie należy do polskiej tradycji. Nie wiem też, czy ma szansę, wzorem Walentynek i Halloween, z czasem w naszym kalendarzu się pojawić – choć przemysł drobiarski byłby zainteresowany.
Ale jedna rzecz związana z Thanksgiving jest warta uwagi i praktykowania. To chwila refleksji na temat tego, za co możemy i powinniśmy być wdzięczni. Za co warto i trzeba podziękować. Ale do tego nie potrzebujemy specjalnej okazji. Każdy dzień powinien być Thanksgiving.
Happy Thanksgiving
Marcin